Czyli wpis o tym jak spowodować, aby to co płaskie stało się trójwymiarowe. Mamy do tego szereg całkiem fajnych operacji. Nie wszystkie z nich są co prawda wykorzystywane na codzień, ale ich znajomość na pewno niekomy nie zaszkodzi. Zapraszam do lektury.
Chyba królowa operacji modelowania 3D. Bez wyciągnięcia nie byłoby brył. W cudzysłowie oczywiście, a jednak jest to najpopularniejsza operacja którą wykonujemy podczas tworzenia modeli trójwymiarowych. Łączy ona funkcję zarówno wyciągania (new body) jak i wypychania (cut). Bardzo ważna funkcja.
Funkcja która bardzo mocno upraszcza życie. Pozwala wyciągnąć dowolny kontur (w Fusion nazywany jest profilem) po krzywej, prostej, splajnie i innej dowolnej linii, nawet przestrzennej. Ma pewne ograniczenia, ale o nich w filmie.
Przekozacka funkcja, pozwalająca tworzyć bryły przez obrót szkicu wokół osi. Dzięki temu nie trzeba bujać się z tworzeniem spektakularnych operacji opartych na krzywych. Obudowa turbiny z wykorzystaniem tej funkcji to dziecinnie prosta zabawa. Wystarczy przekrój, oś obrotu, pyk – i gotowe.
Ciężko mi to przetłumaczyć, więc zostawię oryginalną nazwę. W dużym skrócie, pozwala na tworzenie bryły na podstawie kilku (co najmniej dwóch) szkiców, znajdujących się w przestrzeni. Tworzy przepiękne organiczne kształty, dzięki którym rysowanie butelek wszelkiej maści to czysta przyjemność.
Nie przepadam za tą funkcją, jakoś tak do mnie nie przemawia, ale może to dlatego że jeszcze nie jestem za pan brat z moją spawarką z lidla. Ale może się przekonam jak zacznę spawać. Wówczas będę rysował podpórki. Wymaga pojedynczej linii, która będzie stanowiła trzon jej geometrii.
To coś ważnego dla konstrukcji powstających w oparciu o druk 3d. Często chcemy tworzyć modele lekkie i wytrzymałe, co za tym idzie nieodzowne stają się bardzo często delikatne wzmocnienie w postaci siatki podpórek. Ta funkcja pozwala na proste tworzenie właśnie takich geometrii. Wymaga szkiców i ma spore ograniczenie przy tworzeniu kątów ostrych.
Funkcja pozwalająca odbić lub wypchnąć szkic (zamknięty profil) na dowolnej krzywiźnie. Oczywiście będącej w zasięgu7 działania funkcji. Generalnie dobrze do odbijania napisów na zaokrąglonych powierzchniach. Rzadko korzystam.